5. - 10. september Tartus

DRAAMA 2005 teated

Algab Eesti Teatri Festival DRAAMA 2005

02.09.2005
DRAAMA 2005

Festivali avavad pidulikud Tartu Linnapea Laine Jänes ning Eesti Näitlejate Liidu esimees Rein Oja, lõigates läbi lindi DRAAMA 2005 festivali kuubikust infopunkti ümber.

Lisaks sellele kuulutatakse avatuks ka plakatinäitus, mis koosneb viimase kahe aasta teatriplakatitest.

Õhtul toimub festivali avapidu Sadamateatris, kus peaesinejaks on ansambel Dagö.

 

Eesti Teatri Festival DRAAMA toob selgi sügisel kokku eesti teatri parimad viljad. Omavahel võistlevad 15 eesti teatrite parimat lavastust, nende seas näiteks “Julia”, “Hamlet”, “Tõde ja õigus. Teine osa” ja “Külmetava kunstniku portree”, kui mainida vaid mõnda.

Lisaks võistlusprogrammile on kavas teisigi etendusi, sealhulgas Mart Kivastiku näidendite lavastustest koosnev omadramaturgia programm.

Muu hulgas saab näha Vanemuise uue lavastuse “Adolfi” esietendust ja Merle Karusoo kõmulist “Misjonäre”.

 

Sellel aastal on DRAAMA festivalil kaks märkimisväärset väliskülalist. Esiteks saavad eestlased näha, kuidas tuntud eesti lavastaja Elmo Nüganen Poolas tööd teeb ehk kahel korral etendub Poolas lavastatud Witold Gombrowiczi “Laulatus”. Prantsuse kultuslavastaja Claude Buchvald teeb oma uue lavastuse “Odüsseia öö” maailma esietenduse just Eestis DRAAMA 2005 festivalil.

Lisaks sellele leiab aset ka Prantsuse-Eesti ühisprojekt, kus kaks näitlejat (Claude Merlin prantsuse keeles ja Tambet Tuisk eesti keeles) loevad Valère Novarina monoloogi “Eelviimane inimene”.

 

DRAAMA 2005 etendused toimuvad mitmes märkimisväärses mängukohas, näiteks Jaani kiriku tornis ja Hugo Treffneri kooli hoovis.

 

DRAAMA 2005 festivali raames toimub ka teatrihariduse teemaline väitlus ning arutelud “Kus on uus eesti teater?” (pühendusega Mati Undile) ja “Mart Kivastiku näidendid eesti teatris”. Avapäevale eelneval pühapäeval toimub Tartu Ülikooli Raamatukogus avakonverents teemal “Eesti Teater – kas armastada või põlata?”. Festivali lõppedes jagavad üritusel nimega “Räägin, mida nägin” oma muljeid žüriiliikmed.

 

Festivali viimasel päeval saavad oma oskusi näidata ka mitte-professionaalid, kui Treffneri hoov on kooliteatrite päralt. Avaliku näidendikirjutamise ajal valminud näidendeid lavastavad parimatele kooliteatrite näitlejatele Tõnu Lensment ja Andres Noormets. Samuti astub oma uue lavastusega üles eelmise aasta KOMÖÖDIA festivalil kooliteatrite programmi võitnud Varstu Kõgõkogo.

Samuti leiab pühapäeval aset karm jalgpalli maavõistlus eesti ja soome näitlejate vahel.

 

Festivali lõpetamisel autasustatakse parimaid ja peetakse maha korralik lõpupidu.

Kohtumiseni festivalil!