Üks lavakunsti põhilisi probleeme ongi nimelt ajalikkus – kui etendus kavast läinud, jääb näinuile vaid mälestus, teistele ei sedagi. Siiski aitab raamatusse raiumine mälestust alal hoida – ja parimal juhul tekitada selleski, kes teatris pole käinud, n-ö reaalsuse illusiooni. Käesoleva kataloogi puhul on tegu nimelt säärase parima juhuga.
Igaühele, kes kunagi puutunud kokku mõne näituse-, messi-, festivali- või muu säärase ürituse kataloogiga, on küllap hästi tuttav küsimus, mis toonis huvilistele valitud kraami tutvustada. Promo- või reklaamtekst ei pälvi rahva usaldust, karm kriitika seab kahtluse alla teoste demonstreerimise mõtte (olgu maalinäitusel või filmifestivalil), tundetu ja kuiv info ragiseb liiva kombel hamba all ja peletab objektist sootuks eemale. DRAAMA kataloogi tegijad (toimetaja nime pole kahjuks kirjas) on aga täitnud kaantevahe tugevate ja isikupäraste tutvustustega, mis pakuvad etenduste kohta arukat analüüsi lihtsas sõnastuses ja selges vormis. See, et ühegi tutvustuse all autori nime pole, pakub omajagu äraarvamiselusti: kui ühes kirjatükis on aimata Ivar Põllu kätt, siis teises annab endast märku Andres Keili sõnaseade. Lugude vahele pikitud intervjuud on klaarid ja tundlikud ning fotograaf Lauri Kulpsoo on küsitletavaid portreteerides neile õige lähedale pääsenud.
Ivar Põllu pühendab kataloogi avaesseest “Eesti teater. Kuidas võtta?” suure osa eesti teatri käsitlemisele ostetava ja müüdava kaubana ning tutvustab selles vallas rakendatavaid turundusplaane: “Lavastus pole lihtsalt lavastus, vaid kaup, osa teatri kui kaubamärgi kindlustamise kampaaniast.” On see künism või pragmatism? Nii üht kui teist, aga mõlemat üpris positiivses vaimus. Juba festivali enda promomaterjalid (sh kataloog) oma puna-valge kujunduse ja puna-rohe-kollase paprikavirnaga meenutab Selveri poeketi reklaami.
Draamafestivali kataloog passib öökapiraamatuks nii himukale lugejale kui ka end kultuurseks inimeseks pidavale mittelugejale. Üks lüheldane, ent sisukas ja soe tutvustus väärt lavastuse kohta annab tunde, et oled endale midagi head pakkunud. Ja kui lugeda ei viitsi, kulub paar kena piltigi marjaks ära.
DRAAMA 2005
Festivali kataloog
Tekstid: Ivar Põllu, Madis Kolk, Andres Keil, Aare Pilv, Anneli Saro, Tanel Lepsoo
Intervjuud: Kaarel Oja,
Tiiu Laks
Portreefotod: Lauri Kulpsoo