5. - 10. september Tartus

PÖFFi suvekino liidab taas tummfilmi ja elava muusika

    

Tallinna kontsert: 7. septembril kell 22:00 Katariina Kirikus

Tartu kontsert: 9. septembril kell 23:00 Vanemuise väikeses majas

Hind: 90/70 krooni 

    

DRAAMA festivali raames saab kahel korral näha ARV Ensemble kontsertti "Tartüff Live!". Tartüff Live on teos tšellole, saksofonile, akordionile, kontrabassile ja löökpillidele, mis on spetsiaalselt loodud selle kontserttuuri jaoks inspireerituna Friedrich Wilhelm Murnau samanimelisest tummfilmist “Herr Tartüff”. Film põhineb Molière’i klassikalisel komöödial ja on omanäoline film-filmis stiilis teatraalne näitemäng, mis algab traditsioonilise proloogiga ja lõppeb epiloogiga. Kinodes näitamiseks mõeldud “Tartüff” oli siiski hoopiski midagi muud kui samanimeline teatrietendus. Murnau ekraniseering sai kuulsaks eelkõige tänu näitejuhtimisele ja uutele kaameravõtetele. Kui toonane tippnäitleja Emil Jannings pakub usupaatorist Tartüff’ina tervet oma näitlejameisterlikkuse paletti, siis Rosa Viletti kurja majapidajannana laseb kaameral avastada vaid oma nägu. Operaator Karl Freund keelas raamistava tegevuse jaoks igasuguse grimmeerimise, mis oli tol ajal täiesti tavapäratu meetod. ”Tartüffist” tegid klassika eelkõige valguse ja varju käsitlus, paljude tummfilmide muusika autori Giuseppe Becce helikujundus, ning operaatori Karl Freundi ootamatute kaamerapositsioonide fotograafiline stiil.

ARV Ensemble heliloojat ja kunstilist juhti Ardo Ran Varrest tuntakse kui näitlejat ja muusikut. Käesoleval hetkel on ta Eesti Draamateatri muusikaala juhataja. Ta on teinud muusikalisi kujundusi ligi 30 lavastusele, telefilmile ja seriaalile ning osalenud erinevates nüüdismuusika projektides Eestis, Taanis, Soomes ja Saksamaal. 2000. aasta Pimedate Ööde Filmifestival avamise tarvis helindas Varres esimese eesti mängufilmi „Karujaht Pärnumaal“. Ansamblisse kuuluvad: Anto Õnnis (löökpillid), Danel Aljo (saksofon), Imre Eenmaa (kontrabass), Eve Pütsep (tšello) ja Jaak Lutsoja (akordion).

Tartüff Live on juba teine kontserttuur klassikalise saksa tummfilmiga, saateks eesti helilooja originaalmuusika live-bändi esituses. 2004. aastal toimus neljas Eesti linnas NOSFERATU TUUR, kus live-bänd Kriminaalne Elevant esitas saatemuusikat F.W.Murnau filmile „Nosferatu, õuduste sümfoonia“. NOSFERATU TUUR peatus ka eelmise aasta Eesti Teatri Festivalil KOMÖÖDIA.